Vitamínové doplnky a minerály

01.11.2012 12:58

Nielen v zime, ale po celý rok je potrebné dodávať telu dostatok vitamínov a minerálov. Viete ktoré vitamíny sú najdôležitejšie? A prijímate ich v potrave dostatok?

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré patrí medzi základné zložky stravy. V organizme nemôžu byť syntetizované v dostatočnom množstve, a preto musia byť získavané zo stravy. Vitamíny plnia v organizme rad nezastupiteľných úloh - podieľajú sa na metabolizme všetkých živín, plní funkciu katalyzátorov chemických reakcií, hrajú významnú úlohu v prevencii chorôb, spomaľujú degeneratívne prejavy starnutia atď

Všeobecne rozoznávame 13 základných druhov vitamínov - A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H. Bežne sa vitamíny rozdeľujú na vitamíny rozpustné v tukoch (lipofilné) a rozpustné vo vode (hydrofilné). Medzi lipofilné vitamíny patrí vitamíny A, D, E, K. Dôležité v tomto delení je to, že lipofilné vitamíny sa v tele ukladajú do zásob, takže nám niekoľko týždňov až mesiacov vydrží. Naopak hydrofilné vitamíny sa pri prebytku v tele vylúči močom (výnimka vit. B12) a je nutné ich priebežne dopĺňať zo stravy.

Minerály sú anorganické látky, ktoré sú podobne ako vitamíny prijímané potravou a sú dôležité pre ľudský organizmus. Minerálne látky podporujú výstavbu telesných tkanív, regulujú metabolické pochody. Niektoré minerály hrajú zásadnú úlohu v znižovaní rizika civilizačných chorôb. Sú podstatné pre tvorbu hormónov, zaisťujú životne dôležitú činnosť telesných funkcií - rozmnožovanie, zažívanie, vylučovanie, metabolizmus. Minerálne látky sa delia na makroprvky (sodík, draslík, horčík, vápnik atď) a stopové prvky (železo, meď, zinok, jód, fluór a iné).

Späť

         NOVINKA
 AUTOMAT NA PENIAZE

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

              Ako zarobiť na internete

         

      NAJLEPŠIE ZLATNICTVO

              

Poď na ZLATÚ KARIÉRU

- zaškolenie ZDARMA

- bez licencie NBS

- atraktívne odmeny

- pasivný príjem 

       

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

       

 UBYTOVANIE a WELLNESS ZA SUPER CENY- CELÝ SVET

 

        

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČI A MYSLITE SI ŽE JE PRÍNOSNÝ-ZDIEĽAJTE HO PROSÍM. 

      ĎAKUJEM

Získajte rýchly a bezpečný WordPress

Kontakt

Ing. Jozef JANKAJ
BRATISLAVA

0907 535 928

OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

                       Plus500

TOPlist

        TOPlist

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

Zaujímavé odkazy

  • 22.11.2011 12:02

    UPOZORNENIE

    Informácie na tejto stránke sú názory autora a nie su návodom pre konkrétne investicie.

    Obchodovanie s derivatmi a pakovými nástrojmi je rizikové. Pri každej finančnej transakcií alebo pri otvorení obchodného účtu si pozorne prečitajte podmienky a upozornenia.

© 2010 Všetky práva vyhradené. COPY - WEBPORADCA.EU KOPÍROVANIE IBA S UVEDENÍM ZDROJA, INAK ZǍKAZANÉ

Vytvorené službou Webnode