Ako a kde investujú dobrí investori ?

17.11.2010 16:24

Všetko čo máte, čo vlastníte, sa z pohľadu investovania dá rozdeliť do štyroch skupín:

 Vaše SKÚSENOSTI a VEDOMOSTI

 AKTIVA  to čo vám prináša peniaze, 
 PASIVA  to čo vám peniaze neprináša.

 STRATIVA to čo Vám peniaze pohlcuje

nápr. zakotvená loď v Chorvatsku, veľký bazen kde sa kúpete 3 x do roka, 3 milionové BMV v garaži, členstvo v záhran. golfovom klube za 10000 Eur, náročná milenka atď

                                    


Všetko to čo vám prináša peniaze môžeme nazvať aktiva. To čo vám peniaze neprináša nazveme pasíva a drahy spotrebný tovar na spríjemnenie života strativa.


Hlavný rozdiel čím sa investor odlišuje od spotrebiteľa je, že oveľa viac času a energie venuje hľadaniu AKTIV, ako hľadaniu PASÍV , spotrebného tovaru  a vyhýba sa strativam...

A teraz už dokážeme na úvodnú otázku odpovedať: Skutoční investori investujú do aktív . Do aktív áno, ale KVALIFIKOVANE


Typické aktívum je napríklad byt, ktorý kúpite a prenajímate. Toto aktívum je veľmi drahé, ale mesačne vám môže prinášať niekoľko-tisícový príjem.
Aktívum je aj auto, ak je na prenájom alebo zamestnávate ľudí ako taxikárov
Na druhej strane - byt v ktorom bývate, auto ktorým sa vozíte aktívum nie je. Samozrejme bývať je správne, no ak mate 10 000 Eur v aktívach a 200 000 Eur v pasívach a spotrebnom tovare, dobrý investor zrejme nie ste.
 

AKO JE TO U VAS ? ....
 

Aktíva sa rozdeľujú na dobré, priemerné, alebo aj zlé.

O tom či je aktívum dobré rozhoduje jeho hodnota a pomer peňazí ktoré vám ročne zarobí, voči jeho cene a riziko, ktoré to pre Vás je.
Ak ste napríklad kúpili byt za 3 milióny korún, a ročne vám na prenájme zarobí 120 tisíc korún, ročný zisk predstavuje 120 000 / 3 000 000 = 4 percenta. Každý rok vám takéto aktívum zarobí 4 percenta investovanej ceny.
Čo myslíte, je to dobré aktívum? Ani veľmi nie. Zisk 4 percenta môžem pri väčšej sume dosiahnuť v banke na termínovanom účte, bez toho aby som sa musel o niečo starať, a ešte mi aj štát garantuje celú vloženú sumu.
Dobré aktívum je ak mate prehľad a ak ste napríklad kúpili kancelárské priestory s rozlohou 100 m za 3 milióny korún, a ročne by vám na prenájme zarobili 600 tisíc korún, ročný zisk predstavuje 600 000 / 3 000 000 = 20 percent. Každý rok vám takéto aktívum zarobí 20 percent investovanej ceny.
 

 Ak chcete mať príjem ako investori, hlavná vaša úloha je hľadať dobré aktíva.

Nie však hocijaké aktíva, ale dobré aktíva, to sú také ktoré prinášajú vysoký zisk. Myslíte že je v tom nejaký háčik? Že to nemôže byť len také jednoduché?  Máte pravdu, je v tom háčik. Ten háčik sa volá riziko. Ak kúpite ako aktívum byt, riziko je také že sa vám nemusí podariť ho prenajať. Ak kúpite kancelárske priestory, riziko je také že ich nájomníci sa môžu presunúť niekam inam.
Neverte že platí závislosť, že čím väčší je zisk, tým väčšie je riziko. Toto je tvrdenie  pre laikov ale bohatí ľudia to poznajú inak. Musíte hľadať také aktíva, ktoré síce budú generovať čo najväčší zisk, ale pri nizkom alebo prijateľnom riziku, ktoré ste ešte ochotní akceptovať.
 

Vyjadril by som to vzorcom


Riziko = Zisk x koef. OVS
R= 20% x 1 u laika, x 0,1 u odborníka
Koef. OVS sú vaše osobné vedomosti a skúsenosti a môže byť od 0,1 do 1


Pričom 0,1 znamená špičkový odborník - cca 10 ročné skusenosti,
           0,3 odborník s cca 5 ročnými skúsenosťami
           0,5 mať dobrý prehľad a aspoň 3 ročné skúsenosti
           0,7 mať prehľad a aspoň 1 ročné skúsenosti
           a 1 úplný laik v danej oblasti.
1 rok znamená cca 1 000 hodín prace a štúdia v danom odbore
( čiže intenzívna práca a štúdium 1 roka môže nahradiť 3 bežné roky )
 

TERAZ si urobte prehľad v čom ste aký odborník a čo Vás baví...


Nehnuteľnosti, realitný sektor
Obchody so spotrebným tovarom
Doprava a jej organizacia
Reštaurácie a stravovanie
Finančné trhy a bežné produkty
Meny a ich vzťahy
Komodity a cenné kovy
Vzdelávanie a kurzy
Webové obchody a stránky
Remeselná činnosť jej riadenie a marketing
Úmenie a úmelecké predmety
Literatúra a knihy- tvorba a marketing
Stavebníctvo a rekonštrukcia budov
Foto, video z pohľadu manažovania a marketingu
Organizácia konferencií, festivalov a iných veľkých akcií
Cestovný ruch a súvisiaci marketing
MLM firmy-predaj, nábor, motívacia
 

Po zhodnotení si vyberte 3-5 oblasti a hľadajte aktíva v tej oblasti, kde ste aspoň na 50 % odborník, baví vás  a tam investujte...

 

Takže ak investuje úplný laik napr. do kanc. priestorov s možným ziskom 20 % jeho riziko bude cca 20%, no ak to urobí odborník v danej sfére s koef. 0,1 jeho riziko bude len 2 %.

To iste platí aj na burze a iných finančných investiciach.
 

 ZHRNUTIE - čo z toho vyplýva

 1, Čo vám zarába najviac peňazí? No predsa vy sami. Vy ste najcennejšie aktívum, váš mozog a vaše telo. Preto najlepšia investícia akú môžete urobiť je investícia do vášho vzdelania.

  

2, Ak si vyberiete alebo Vám niekto ponúkne investiciu s možným ziskom- výnosom 100 % v oblasti kde ste laik aj riziko bude 100 %, naopak ak to bude oblasť kde ste špičkový odborník, riziko bude len 10 % oproti možnému zisku 100 %.

 

 

3, Veľkosť investície musí byť primeraná, aj tu môžete použiť ten istý koeficient
Ak ste odborník Váš vklad môže byť 0,1 z celk. vyšky investicie, ak ste laik tak by ste mali investovať len do výšky vášho vkladu, bez úveru, ak ste si dali koeficient 0,5 mal by byť Váš vklad polovica z celkovej sumy investície.

Pozor, na to že investíciu Vám môže (a väčšinou aj tak je) ponúkať odborník napríklad na nehnuteľnosti, no vy odborník nie ste. Musíte zvážiť nie len to, aký je to odborník ale aj aký je to človek, lebo ak je chamtivý, potom Vám ponúkne aj pre Vás nevýhodný biznis, ak ma za to vysokú províziu
Pozor na americké knihy, ktoré povzbudzujú každého k investovaniu a podnikaniu stačí len chcieť. Čo platí v USA zďaleka neplatí na Slovensku, či
 Česku

a ešte 1 zaležitosť, ak nepoznáte TAJOMSTVO PROSPERITY A FINANČNÝCH ZISKOV bude pre Vás hľadanie výnosnej investicie a jej rozbeh problemovým a rizikovým krokom ...

Diskusná téma: Ako a kde investujú dobrí investori ?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT