Ako vybrať a kde kúpiť investičné zlato ?

12.01.2016 10:47


Zlato, kto by po ňom netužil ? 

Zlato bolo, je a bude. Na svete neexistuje mena, ktorá by slúžila ako všeobecne rešpektovanej platidlo tak dlho ako žltý kov. Poskytuje istotu v rozbúrených vodách finančných trhov, imponuje investorom aj ctiteľom umenia. Ak ste sa rozhodli investovať do zlata, je potrebné si najprv vybrať produkt, ktorý vyhovuje Vašim potrebám. 

                                                   


Zlato je istota. Zlato je drahý kov, ktorý je tradične vnímaný ako zriedkavý a cenný.

 

Zlato je nezávislé. Hoci politické a ekonomické faktory môžu ovplyvniť jeho cenu, jeho hodnota a všeobecná akceptovateľnosť
ho robí nezávislým.

 

Zlato je stabilné. Aj napriek krátkodobým výkyvom na voľnom trhu, hodnota zlata zostáva stabilná.

 

Zlato je rezerva. Centrálne banky uchovávajú vo svojich trezoroch tony zlata, ktoré im slúži ako rezerva. Mnoho odborníkov odporúča,
aby mali ľudia 5 – 10 % svojich aktív uložených v zlate.

 

Zlato je likvidné. Ten, kto má zlato má aj peniaze.

 

So zlatom sa obchoduje na celom svete 24 hodín denne. Zlaté mince sú väčšinou
zákonným platidlom a preto sú akousi medzinárodnou menou, ktorá je prijímaná obchodníkmi na celom svete.

 

Kupovať investičné zlato sa teda oplatí. 

 

Okrem uvedených dôvodov je jeho nespornou výhodou aj to, že je oslobodené od DPH a to
v celej Európskej únii

                         

 
Prečo investovať do zlata?

Ak hľadáte konzervatívnu investíciu, ktorá v stredne až dlhodobom horizonte zhodnotí Vaše financie, drahé kovy sú stávkou na istotu. Rozkladajú riziko, chránia Váš majetok pred infláciou a sú celosvetovo rešpektované.

Za štyridsať rokov od doby, kedy skončil zlatý štandard, došlo k nárastu ceny zlata o 3 000%. Jedným z hlavných dôvodov pre investíciu do zlata je diverzifikácia portfólia. Cenové pohyby žltého kovu sú totiž napospol nezávislé na pohyboch ostatných aktív - akcií, dlhopisov, nehnuteľností, ... - a zlato tak pomáha rozkladať riziko. Je spoľahlivým uchovávateľom hodnôt a poskytuje investorom bezpečný úkryt pred infláciou. Vďačným príkladom je kúpna sila jednej trójskej unce zlata. V starovekom Ríme za ňu bolo možné zaobstarať kvalitnú tógu s príslušenstvom, v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia stačila na obstaranie kvalitného obleku na mieru aj s doplnkami a to isté si za ňu môžeme kúpiť aj v súčasnosti.
Hoci dnes už nie je bežné platiť zlatom, jeho likvidita je stale veľmi vysoká - investičné zlato možno vďaka tradícii a dobrej povesti speňažiť prakticky kdekoľvek na svete.
 

Prečo investovať do zliatkov a investičných mincí ?

Investičné zliatky sú dostupné v mnohých rôznych hmotnostiach a veľkostiach. To isté platí pre zahraničné investičné mince, ktoré sú emitované v rade nominálnych hodnôt. To umožňuje jednoducho regulovať, koľko prostriedkov investujete.

Prednosťou investičných zliatkov a mincí je ich vysoká likvidita. Kdekoľvek na svete je možné ich odpredať za vopred danú cenu - u obchodníkov alebo v bankách. Ich emisia je neobmedzená, investor tak môže zakúpiť ľubovoľné množstvo a nie je pri tom limitovaný emisným nákladom.

 

Zlaté zliatky a mince sú navyše oslobodené od DPH.


Ceny investičných zliatkov a mincí sú priamo závislé na vývoji cien drahého kovu na komoditnej burze, v prípade mincí tiež na vývoji príslušnej meny. Tento spôsob investovania do zlata je vhodný pre tých, ktorí nechcú priplácať za pridanú numizmatickú hodnotu v podobe umeleckého spracovania.
Čím menší je emisný náklad, tým je minca zaujímavejší  produkt zo zberateľského a investičného hľadiska. Renomované podniky stanovený emisný náklad prísne limitujú a neprekračujú.
 

Investičné zliatky

vysoká likvidita
100% závislosť na cene zlata na burze
bez umeleckej pridanej hodnoty
neobmedzené emisné náklady
oslobodenie od DPH
 

Investičné zlaté mince

vysoká likvidita
100% závislosť na cene zlata na burze
s malou úmeleckou pridanou hodnotou
neobmedzené emisné náklady
garancia výkupu centrálnymi bankami
oslobodenie od DPH

Pamätne zlaté mince

nižšia likvidita
menšia závislosť na cene zlata na burze
s úmeleckou pridanou hodnotou
obmedzené emisné náklady
garancia výkupu centrálnymi bankami
oslobodenie od DPH


Prečo investovať do pamätných mincí a medailí?

Pamätné mince a medaily pridávajú zlatu rozmer investície do umenia. To kompenzuje výkyvy cien drahého kovu a v prípade pamätných medailí tiež zaťaženie daňou z pridanej hodnoty. Obmedzené emisné náklady a špičkové spracovanie robí z mincí a medailí žiadaný zberateľský artikel a hodnota vzácnej starej mince alebo ucelenej zbierky mnohonásobne prevyšuje hodnotu drahého kovu.

Investovanie do pamätných mincí a medailí je zaujímavou alternatívou pre tých, ktorí chcú svoje finančné prostriedky uložiť do drahých kovov, ale okrem fyzického kovu chcú vlastniť tiež niečo, čo má svoju umeleckú hodnotu, ktorá s rokmi porastie.
Najväčšou výhodou sú výnosy, ktoré nie sú závislé len na cene samotného kovu. Dôležitým faktorom je obmedzenie emisného nákladu, ktorý limituje množstvo zberateľov-investorov. Autormi sú renomovaní výtvarníci a umelecké zušľachtenie priaznivo ovplyvňuje trhovú cenu aj v prípade, keď je emisný náklad menej zaujímavý.
                                               
  
 

Slovník pojmov

Au

Chemická značka zlata pochádzajúci z latinského slova Aurum.
 
 
Rýdzosť
Číselný údaj o pomernom hmotnostnom zastúpení drahého kovu v predmete alebo zliatine. Pri investičných zliatkoch, mincí a medailách je rýdzosť udávaná v tisícinách. Označenie 999,9 - respektíve 999,9 / 1000 - náleží rýdzemu zlatu s minimom prímesou. Napríklad zliatok s hmotnosťou 1000 gramov obsahuje 999,9 gramov zlata a iba 0,1 gramu ostatných prvkov. Rýdzosť možno vyjadriť aj pomocou karátov (rýdze zlato ich má 24), ale tie sa ako jednotka používajú predovšetkým v šperkárstve.
 
Zliatok
Investičné zliatky existujú v dvoch základných formách - tými sú liate tehly, respektíve tehličky, a razené doštičky. Na každom zliatku je uvedené logo vydavateľa, hmotnosť, rýdzosť kovu, pečať kvality a unikátne výrobné číslo.
 
Mince
Investičné zliatky existujú v dvoch základných formách - liate tehly, respektíve tehličky, a doštičky. Na každom zliatku je uvedené logo vydavateľa, hmotnosť, rýdzosť kovu, pečať kvality a unikátne výrobnej číslo.
 
Medaily
Pod pojmom medaily sa väčšine ľudí vybaví vyznamenanie alebo športové ocenenie. Investičné a pamätné medaily sú však na prvý pohľad nerozoznateľné od mincí. Líšia sa absenciou nominálnej hodnoty a nie sú preto legálnym platidlom. Spravidla ich vydávajú súkromné subjekty, ponúkajú široký výber tém, variantov a hmotnosťou. Nie sú zviazané náležitosťami mincí a zvyčajne vychádzajú v zaujímavom emisnom náklade.
 
Avers / Averz
Lícová strana mince či medaile.
 
Revers / Reverz
Rubová strana mince či medaile.
 
Nominálna hodnota
Nominálna hodnota vyrazená na lícnej strane mince predstavuje hodnotu, ktorú vlastník mince dostane v prípade, že požiada o jej výmenu v centrálnej banke, ktorá garantuje spätný výkup mincí. Nejde o predajnú cenu.
 
Emisný náklad
Maximálne množstvo mincí či medailí, ktoré bude vydané. Čím menší je emisný náklad, tým zaujímavejší je produkt zo zberateľského a investičného hľadiska. Renomované podniky stanovený emisný náklad prísne limitujú a neprekračujú.
 
Trojská unca / oz
Jednotka hmotnosti používaná na svetových burzách s drahými kovmi. 1 oz predstavuje 31,1 g drahého kovu.
 
Proof / špičková kvalita
Razba takto označenej mince či medaile prebieha pomocou špeciálnych leštených razidiel. Výsledný produkt má zrkadlovo lesklú plochu a matný reliéf. Na produktových fotografiách býva tento efekt znázornený tmavým odleskom. Vybratie z ochranného obalu mincu či medailu kvality proof znehodnotí - vystaví ju totiž dotyku, prachu a oxidácii.
 
Bežná kvalita / b. k. / štandard
Razba takto označenej mince či medaile prebieha pomocou štandardných razidiel. Celý povrch je matný a nevyžaduje preto zvýšenú opatrnosť ako kvalita proof. 

 

Ako a kde zlato kupiť ?

 

Ak ste prečitali tento článok zrejme nehľadate zlaté šperky ale investičné zlato. Ak si myslite že stačí do Google vložiť Zlato predaj alebo Zlatu kúpa tak nie je to také jednoduché, prečo ? Ak vylučime možnosť že natrafite na podvodnú firmu kde po zaplatení nič nedostanete stale je ešte možnosť že kúpite zlato oveľa drahšie ako sa da. Nápriklad dnes som pozeral ponuký a našiel som 10 g investičnú tehličku na predaj za cca 350 Eur aj za 450 Eur a to je dosť veľký rozdiel.           Preto si radšej dohodnite ZADARMO poradenstvo a konzultáciu s odborníkom.


                                                               VIAC INFORMÁCIÍ
 

  

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT