Druhy bankových kariet a ich použitie

07.12.2011 11:53

Rozdelenie platobných kariet podľa druhu a názvu :

1. debetné platobné- debetná karta k bežnému účtu. Debetná karta je vždy spojená s prostriedkami na účte.Vám umožňuje zaplatiť/vybrať sumu z bankomatu len do výšky vášho zostatku na účte (resp denného limitu).

2. kreditné platobné- kreditná platobná karta slúži na platby/výbery do výšky vami dohodnutého úveru- na konci vášho úverového obdobia(dĺžka závisí od vašej dohody s bankou-zvyčajne od 30 do 50 dní) inak sa Vám začne úver zúročovať. Zvyčajná doba splatnosti bez úrokového obdobia je 45 dní. Výška poskytnutého úveru závisí hlavne od vášho mesačného prijmu. Väčšina bánk poskytuje úvery do výšky dvojnásobku vášho mesačného prijmu.
Kreditná karta môže samozrejme byť spojená s vašim zostatkom na účte, a tak budete úver čerpať až po vyčerpaní vášho zostatku na účte. V tomto prípade je jediný rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou možnosť čerpať navyše úver. U debetnej karty je možné čerpať úver taktiež- ale za oveľa nevýhodnejšich podmienok oproti kreditným. Preto ak plánujete čerpať z vášho účtu viac peňazí ako na ňom aktuálne máte, vyberte si kreditnú kartu.
Čisto kreditná karta nemusí byť spojená so žiadnym vašim účtom- môžete ju mať v ktorejkoľvek banke bez toho aby ste u nej mali účet. Na kartu budete čerpať len úvery, ktoré si budete platiť.


Rozdelenie platobných kariet podľa vlastností:


1. Elektronické karty,

a,medzinárodné- umožnujú použitie kdekoľvek na svete
b, domáce - umožnujú platbu a výbery len v domácom prostředí, nie mimo domáceho štátu
Elektronické platobné karty umožňujú platby len v elektronickom prostredí. To znamená výbery v bankomate a platby POS terminálmi. Pri platbe musí byť overený zostatok na vašom účte- zvyčajne sa jedna o DIALUP spojenie s bankou(terminál je napojený na DIALUP pripojenie) a platba musí byť overená PIN kodom(v zahraničí môže stačiť aj podpis ak nie je terminál vybavený klávesnicou-ale PIN je vždy prioritný)

2. Embosované karty
Embosované platobné karty("embosky") majú vypuklé reliéfne písmo. Toto umožňuje platbu aj v iných obchodoch ako v obchodoch vybavených elektronickým platobným terminálom , prostredníctvom tzv. žehličiek(imprinterov). Podpis je využívaný omnoho frekventovanejšie ako u elektronických kariet.

Embosované karty umožnujú aj výber v zmenárňach a bankách podporujúcich CASH ADVANCE kdekoľvek na svete- stačí predložiť kartu, doklad totožnosti a podpis.

 

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT